Na podstawie art. 200 ust. 1-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz.85) Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uchwala warunki i tryb rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zwanej dalej „szkołą doktorską”, działającej w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki w ramach trzech programów kształcenia: sztuki piękne, sztuki projektowe oraz konserwacja i restauracja dzieł sztuki w roku akademickim 2020/2021.
§ 1.
1. do szkoły doktorskiej może być przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, magistra sztuki albo równorzędny, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
2. w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć artystycznych lub naukowych, do szkoły doktorskiej może być przyjęta osoba będąca absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, posiadająca kwalifikacje pozwalające na przygotowanie rozprawy doktorskiej w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
3. Przez osiągnięcia, o których mowa w ust. 2, rozumie się w szczególności samodzielny, udokumentowany dorobek artystyczny pozytywnie oceniony przez co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł profesora w dziedzinie sztuki o specjalizacji w zakresie zbieżnym z dorobkiem artystycznym kandydata. Ocena dorobku kandydata wymagana jest na piśmie.
4. do szkoły doktorskiej, poza procedurą rekrutacyjną może być przyjęty laureat diamentowego grantu.
5. do szkoły doktorskiej może być przyjęta osoba, która spełnia warunki rekrutacji ustalone przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, zwaną dalej „ASP”.
6. Ustalone niniejszą uchwałą Senatu ASP zasady rekrutacji dotyczą również cudzoziemców.
§ 2.
Limit przyjęć do szkoły doktorskiej w roku akademickim 2020/2021 wynosi 6 osób.
§ 3.
1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest przez komisję rekrutacyjną w ilości zgodnej z prowadzonymi kierunkami kształcenia.
2. w skład komisji rekrutacyjnej wchodzą:
1) nauczyciele akademiccy zatrudnieni w ASP w grupie badawczej lub badawczo-dydaktycznej, posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego po jednym z kierunków kształcenia prowadzonych przez ASP oraz
2) pracownik o kompetencjach teoretycznych, posiadający co najmniej stopień doktora.
3. Komisję rekrutacyjną powołuje Rektor na wniosek dyrektora szkoły doktorskiej wskazując jednocześnie jej przewodniczącego zastępcę oraz sekretarza komisji. Osoby powołane pisemnie potwierdzają gotowość przyjęcia obowiązków.
4. w sytuacji wystąpienia okoliczności uniemożliwiających członkowi Komisji Rekrutacyjnej bezpośredni udział w jej pracach Rektor odwołuje go i powołuje nowego członka z zachowaniem zasad określonych w ustępie 2.
5. Sekretarz sporządza protokół z posiedzenia komisji rekrutacyjnej do szkoły doktorskiej.
6. Członek Komisji informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej o wszelkich okolicznościach, które mogą wpływać na jego bezstronność w ocenie danego kandydata do szkoły doktorskiej. w takiej sytuacji członek komisji nie bierze udziału w rozmowie kwalifikacyjnej i ocenie kandydata.
7. Skład Komisji Rekrutacyjnej Szkoły Doktorskiej zostaje podany do publicznej wiadomości przez Rektora przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego.
§ 4.
1. Postępowanie rekrutacyjne do szkoły doktorskiej przeprowadza się w trybie konkursu.
2. Kandydat do szkoły doktorskiej składa określone w § 5 dokumenty i prezentację w formie zapisu na płycie CD lub nośniku USB, zawierającą portfolio prac własnych i dorobek artystyczny, właściwy dla programu kształcenia, w ramach którego zamierza przygotować rozprawę doktorską.
Prezentacja będzie przedstawiona przez kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w czasie nie dłuższym niż 10 minut.
3. Komisja rekrutacyjna:
1)przeprowadzają z kandydatem rozmowę kwalifikacyjną punktowaną od 0 do 8 pkt;
2) weryfikuje także:
a) problematykę i zakres projektu badawczego w ramach wybranego programu – punktowaną od 0 do 8 pkt,
b) zawartość portfolio – punktowane od 0 do 6 pkt,
c) poziom dorobku artystycznego, projektowego lub konserwatorskiego i aktywności twórczej – punktowany od 0 do 5 pkt;
3) do sumy punktów, o których mowa w punkcie 1 i 2 doliczają punkty za ocenę wpisaną na dyplomie magisterskim wg zasady: celujący – 3 pkt, bardzo dobry – 2 pkt, dobry – 1 pkt, niższe oceny – 0 pkt.
4. Suma uzyskanych punktów, o których mowa w ust. 3, stanowi wynik postępowania rekrutacyjnego.
5. w przypadku tej samej liczby uzyskanych przez kandydatów punktów o kolejności na liście rankingowej decyduje punktacja za problematykę i zakres projektu artystyczno-badawczego, a w dalszej kolejności punktacja za portfolio.
6. Postępowanie rekrutacyjne jest oceniane do 30 punktów. Wynik pozytywny to minimum 15 punktów.
7. Listę przyjętych ustala komisja rekrutacyjna.
8. Zasady i kryteria, o jakich mowa wyżej, są podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej ASP.
§ 5.
Kandydaci do szkoły doktorskiej w ASP składają następujące dokumenty:
1) podanie ze wskazaniem programu kształcenia, w ramach którego kandydat zamierza przygotować rozprawę doktorską;
2) życiorys;
3) portfolio zawierające wizualną dokumentację dorobku artystycznego, projektowego lub konserwatorskiego wraz z opisem dzieł w zakresie sztuk plastycznych lub konserwacji dzieł sztuki, w postaci pliku PDF zapisanego na płycie CD lub nośniku USB;
4) opis problematyki i zakresu projektu artystyczno-badawczego (konspekt, założenia, kierunek badań, itp.);
5) odpis dyplomu ukończenia studiów magisterskich lub równorzędnych lub potwierdzenie kwalifikacji na poziomie PRK 8, przy czym efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, z poświadczeniem poziomu znajomości tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.
6) wykaz osiągnięć rozumianych jako:
a) udokumentowany dorobek w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki,
b) udział w wystawach lub działaniach artystycznych, projektowych lub konserwatorskich, zbiorowych i indywidualnych, z podaniem miejsc i sposobów upowszechniania,
c) udział w stażach, plenerach, konferencjach, projektach artystycznych i badawczych, zagranicznych i krajowych;
7) suplement do dyplomu lub uwierzytelniony przez dyplomującą kandydata uczelnię opis studiów lub uwierzytelniony odpis z indeksu.
§ 6.
1. Komisja rekrutacyjna sporządza protokół klasyfikacyjny ustalając ranking kandydatów zgodnie z kolejnością zdobytych punktów począwszy od najwyższej.
2. na podstawie protokołu, o którym mowa w ust. 1, komisja rekrutacyjna sporządza listy:
1) osób zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły doktorskiej z wyszczególnieniem programów kształcenia;
2) osób niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły doktorskiej z powodu przekroczenia limitu miejsc z wyszczególnieniem programów kształcenia;
3) osób, które nie uzyskały wyniku pozytywnego, o którym mowa w § 4 ust. 6.
3. Protokół i listy wskazane w ust. 2 podpisują wszyscy członkowie komisji rekrutacyjnej biorący udział w danej czynności postępowania.
4. Protokół i listy wskazane w ust. 2 są publikowane na stronie internetowej ASP oraz wywieszane na tablicy ogłoszeń w siedzibie ASP.
§ 7.
1. Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia do szkoły doktorskiej, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 1, jest zobowiązany do złożenia na piśmie oświadczeń, że:
1) szkoła doktorska prowadzona przez ASP jest jedyną szkołą doktorską, w której będzie się kształcił;
2) posiada stopień /nie posiada stopnia doktora oraz, że w przypadku zatajenia informacji o posiadanym stopniu doktora zobowiązuje się do zwrotu bezpodstawnie pobranego stypendium doktoranckiego;
3) nie jest zatrudniony jako nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy, z zastrzeżeniem okoliczności, o których mowa w art. 209 ust. 10 zdanie 2 ustawy
2. Oświadczenia, o których mowa w ust. 1, składa się w terminie 7 dni od dnia opublikowania list, o których mowa w § 6 ust. 2.
3. w przypadku niezłożenia oświadczeń, o których mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie, postępowanie rekrutacyjne wobec kandydata zostaje umorzone.
§ 8.
1. Przyjęcie do szkoły doktorskiej następuje na podstawie list, o których mowa w § 6 ust. 2, spośród kandydatów którzy dopełnili obowiązku, o którym mowa w § 7.
2. Po zakończeniu naboru przewodniczący komisji przedkłada dyrektorowi protokół z postępowania rekrutacyjnego, zawierający listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. na podstawie protokołu o którym mowa w ust. 1, dyrektor zatwierdza listę kandydatów przyjętych do szkoły oraz, na podstawie upoważnienia Rektora, wydaje decyzje w sprawie odmowy przyjęcia do szkoły.
3.Odmowa przyjęcia do szkoły doktorskiej następuje w drodze decyzji administracyjnej.
4. Przyjęcie do szkoły doktorskiej następuje w drodze wpisu na listę doktorantów.
§ 9.
1. Od decyzji o odmowie przyjęcia do szkoły doktorskiej przysługuje kandydatowi wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
2. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy należy złożyć do Rektora w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
3. Decyzja Rektora wydana w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy jest ostateczna.
4. Od decyzji, o której mowa w ust. 3, przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
§ 10.
1. Dokumenty wymienione w § 5 kandydaci składają w siedzibie ASP w terminie od 1 do 4 września– pod adresem ul. Radziwiłłowska 29/1, 31-026 Kraków.
2. do dnia zakończenia składania dokumentów kandydaci będący osobami niepełnosprawnymi powinni także złożyć orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności. ASP w miarę możliwości technicznych i lokalowych uwzględni szczególne potrzeby kandydatów będących osobami niepełnosprawnymi.
3. Kandydat, który nie złożył dokumentów i wymaganej dokumentacji w terminie rejestracji, nie będzie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego.
4. Rekrutacja do szkoły doktorskiej w roku 2020/2021 zostanie przeprowadzona w dniach od 14 do 16 września 2020 roku.
5. Ogłoszenie list, o których mowa w § 6 ust. 2, nastąpi nie wcześniej niż 1 października 2020.
6. Dokumentację złożoną w postępowaniu kwalifikacyjnym należy odebrać w terminie
3 miesięcy od daty ogłoszenia wyników rekrutacji. Po tym terminie dokumentacja ulega komisyjnemu zniszczeniu.
§11
W przypadku wakatu na stanowisku dyrektora szkoły doktorskiej, jego obowiązki przewidziane w niniejszej uchwale pełni wyznaczony pełnomocnik Rektora.
§ 12.
W sprawach nieuregulowanych ustawą, statutem lub niniejszą uchwałą rozstrzyga Rektor.
§ 13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.