Uchwała nr 59/2019
Senatu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
z dnia 27 czerwca 2019 r.
w sprawie wymagań w zakresie tworzenia i doskonalenia programu studiów podyplomowych
Działając na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm., zwanej dalej ustawą), Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (zwanej dalej ASP) uchwala następujące wymagania w zakresie tworzenia i doskonalenia programu studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia:
§ 1
1. Senat ustala program studiów podyplomowych na podstawie projektu programu studiów podyplomowych przedłożonego przez dziekana po zaopiniowaniu przez radę wydziału.
2. Studia podyplomowe trwają nie krócej niż 2 semestry i umożliwiają uzyskanie kwalifikacji cząstkowych na poziomie 6, 7 albo 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji.
§ 2
Program studiów podyplomowych:
1. Określa efekty uczenia się dla kwalifikacji cząstkowych uwzględniające charakterystyki drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji na poziomie 6, 7 albo 8 PRK;
2. Umożliwia uzyskanie co najmniej 30 punktów ECTS.
§ 3
Efekty uczenia w programie studiów podyplomowych wymagane dla danej kwalifikacji należy opisać tak by:
1) były wewnętrznie spójne,
2) zostały ujęte w kategoriach wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych
3) uwzględniały charakterystyki drugiego stopnia PRK na poziomie 6, 7 albo 8 PRK określone w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
§ 4
Programy studiów podyplomowych z zakresu przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu/prowadzenia zajęć, przygotowania pedagogicznego, przygotowania do pracy w szkołach i ośrodkach specjalnych, muszą spełniać standardy kształcenia określone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.
§ 5
Wzory dokumentacji związanej z prowadzeniem studiów podyplomowych określa Rektor w formie zarządzenia.
§ 6
1. Wydział prowadzący studia podyplomowe może dokonać zmian w programie studiów, mających na celu doskonalenie programu. Zmiany nie mogą być dokonywane w trakcie cyklu kształcenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zmiany w doborze treści kształcenia uwzględniające najnowsze osiągnięcia naukowe lub artystyczne, a także form i metod prowadzenia zajęć mogą być wprowadzane w trakcie cyklu kształcenia.
3. Zmiany, o których mowa w ust. 1 są ogłaszane najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem cyklu kształcenia w danym roku akademickim.
4. Zmiany, o których mowa w ust. 2 są ogłaszane najpóźniej miesiąc przed rozpoczęciem semestru, którego dotyczą.
§ 7
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.