Zarządzenie nr 102 z dnia 9 października 2020r. w sprawie zasad organizacji kształcenia na odległość w roku akademickim 2020/21 [PDF]
Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85), w związku z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa z dnia 29 września 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie studiów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1679 z późn. zm.) zarządzam co następuje:
- § 1
- Kształcenie na odległość realizowane jest zgodnie z następującymi zasadami:
- nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia są przygotowani do ich realizacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, a realizacja zajęć jest na bieżąco kontrolowana przez prowadzących zajęcia i dziekana wydziału
- zasady realizacji zajęć oraz sposoby weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się zostały
przedstawione studentom na pierwszych zajęciach w semestrze
- dostęp do infrastruktury informatycznej i oprogramowania umożliwia synchroniczną i asynchroniczną interakcję pomiędzy studentami a prowadzącymi zajęcia
- prowadzący zajęcia - tam, gdzie jest to konieczne - zapewniają materiały dydaktyczne w formie elektronicznej
- studenci mają możliwość osobistych konsultacji z nauczycielami akademickimi i innymi osobami prowadzącymi zajęcia w budynkach uczelni
- weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się odbywa się przez bieżącą kontrolę postępów w nauce
- studenci odbyli szkolenia przygotowujące do udziału w tych zajęciach.
- W procesie kształcenia na odległość zaleca się wykorzystanie narzędzi należących do infrastruktury Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, zgodnie z posiadanymi licencjami, tj. Office 365.
- Realizacja zajęć powinna odbywać się zgodnie z przyjętymi na dany semestr harmonogramami zajęć.
- Prowadzący zajęcia zobligowani są do weryfikacji udziału studentów w zajęciach i jego rejestrowania w sposób określony w zasadach, o których mowa w ust. 1 pkt. 2.
- Weryfikacja uzyskanych przez studentów efektów uczenia się odbywa się z wykorzystaniem narzędzi, o których mowa w ust. 2.
- W przypadku zajęć kształtujących umiejętności praktyczne metody i techniki kształcenia na odległość mogą być wykorzystywane pomocniczo.
- § 2
- W roku akademickim 2020/21 zajęcia na studiach mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów.
- Liczby punktów ECTS przypisanych do zajęć prowadzonych w okresie, o którym mowa w ust. 1, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie wlicza się do maksymalnej liczby punktów ECTS, jaką można uzyskać w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w trakcie studiów na danym poziomie.
- § 3
- Rozliczenie dla celów wypłaty godzin zajęć zrealizowanych przez prowadzących w formie zdalnej odbywa się wg zasad ogólnych, przy czym dziekani dokonują potwierdzenia ilości zrealizowanych godzin w sposób tradycyjny lub z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość, w szczególności z wykorzystaniem podpisu potwierdzonego przy użyciu profilu zaufanego.
- Stosuje się przepisy ogólne co do zasad wynagradzania pracowników.
- Wykonawcy umów cywilnoprawnych otrzymują wynagrodzenie za rzeczywiście przeprowadzone godziny, z zastrzeżeniem braku konieczności aneksowania umów w zakresie ewentualnych zmian miesięcznych limitów godzin, jeśli łączny limit godzin przewidziany w umowie nie ulega zwiększeniu.
- Możliwe jest prowadzenie zajęć zdalnych z wykorzystaniem pracy modela. Potwierdzenie pracy modela odbywa się na zasadach ogólnych w sposób tradycyjny lub z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość, w szczególności z wykorzystaniem podpisu potwierdzonego przy użyciu profilu zaufanego.
- § 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.