Działając na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 2 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm., zwanej dalej ustawą) zarządzam co następuje:
- § 1
- Określa się szczegółowe zasady tworzenia i likwidacji studiów wyższych (zwanych dalej studiami) w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (zwanej dalej ASP).
- Warunki, jakie musi spełniać program studiów na danym kierunku, poziomie i profilu określa uchwała nr 26/2019 Senatu ASP z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie wymagań w zakresie tworzenia i doskonalenia programu studiów.
- Wzory dokumentacji związanej z prowadzeniem kierunku studiów określa odrębne zarządzenie.
- § 2
- Studia w ASP tworzy, przekształca i likwiduje Rektor w drodze zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
- Utworzenie studiów na kierunku studiów przyporządkowanym do dyscypliny albo do dyscypliny wiodącej, w której ASP posiada uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nie wymaga pozwolenia ministra właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego (zwanego dalej ministrem).
- Utworzenie studiów na kierunku studiów przyporządkowanym do dyscypliny albo do dyscypliny wiodącej, w której ASP nie posiada uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego wymaga pozwolenia ministra.
- Rektor może utworzyć studia, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:
- przygotowano ogólną charakterystykę studiów wraz z uzasadnieniem ich utworzenia
- przygotowano program studiów, zgodnie z wymogami obowiązującymi w ASP
- zapewniono odpowiednią kadrę prowadzącą kształcenie
- zapewniono odpowiednią infrastrukturę do realizacji programu studiów
- zapewniono odpowiednie warunki realizacji zajęć.
- Utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu nie jest możliwe, jeżeli w ASP już utworzono lub prowadzone są studia na kierunku, poziomie i profilu o takiej samej nazwie lub których program określa takie same efekty uczenia się, przyporządkowane do tej samej dyscypliny.
- W przypadku tworzenia kierunku studiów przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela należy dodatkowo spełnić wymagania określone w art. 53 oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 68 ust. 3 pkt 4 ustawy.
- Do utworzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu w języku obcym stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
- § 3
- Studia na określonym kierunku, poziomie i profilu mogą być prowadzone wyłącznie w ramach wydziałów.
- Kierunek studiów może być także prowadzony w ramach:
- studiów wspólnych
- studiów we współpracy
- studiów dualnych.
- § 4
- ASP może utworzyć i prowadzić studia wspólne z inną uczelnią, instytutem Polskiej Akademii Nauk, instytutem badawczym, instytutem międzynarodowym, zagraniczną uczelnią lub instytucją naukową.
- Zasady współpracy w ramach studiów wspólnych określa umowa zawarta w formie pisemnej, która w szczególności wskazuje podmiot odpowiedzialny za wprowadzanie danych do Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, którym mowa w art. 342 ust. 1 ustawy, i uprawniony do otrzymania środków finansowych na kształcenie studentów na studiach stacjonarnych prowadzonych wspólnie.
- Umowa, o której mowa w ust. 2 powinna określać sposób prowadzenia i organizacji danego kierunku studiów wspólnych, w szczególności:
- zasady rekrutacji studentów na takie studia
- zasady prowadzenia zajęć
- zasady uznawalności osiągnięć studentów i konwersji ocen na skalę ocen obowiązującą w danej uczelni
- zasady udziału poszczególnych stron umowy w tworzeniu programu studiów na danym kierunku studiów
- sposób i zasady realizacji praktyk zawodowych (jeśli zostały przewidziane w programie studiów)
- zasady finansowania studiów
- szczegółowe zasady dyplomowania i warunki uzyskania dyplomu, ze wskazaniem, czy absolwent studiów otrzymuje dyplom wspólny.
- Projekt umowy, o której mowa w ust. 2 wymaga zatwierdzenia przez Prorektora ds. studenckich i kształcenia.
- ASP może prowadzić studia wspólne, jeżeli utworzyła studia na kierunku, który ma być prowadzony wspólnie, zgodnie z wymogami określonymi w ustawie oraz niniejszym zarządzeniu.
- W przypadku utworzenia studiów wspólnych z zagraniczną uczelnią lub instytucją naukową na kierunku przyporządkowanym do dyscypliny albo do dyscypliny wiodącej, w której ASP posiada uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego, nie stosuje się przepisów art. 73 ust. 2 oraz przepisów wydanych na podstawie art. 81 w zakresie, o którym mowa w art. 81 pkt 1 ustawy.
- Szczegółowe zasady zawierania umów, o których mowa w ust. 2 w zakresie studiów wspólnych prowadzonych z zagraniczną uczelnią lub instytucją naukową określi Prorektor ds. studenckich i kształcenia w porozumieniu z Prorektorem ds. współpracy.
- § 5
- ASP może prowadzić studia we współpracy z organem nadającym uprawnienie do wykonywania zawodu, organem przeprowadzającym postępowanie egzaminacyjne w ramach uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu, organem samorządu zawodowego, organizacją gospodarczą lub organem rejestrowym.
- Zasady współpracy przy prowadzeniu studiów, o których mowa w ust. 1, określa umowa zawarta w formie pisemnej.
- Umowa, o której mowa w ust. 2 powinna określać sposób prowadzenia i organizacji danego kierunku studiów prowadzonego we współpracy z podmiotem, o którym mowa w ust. 1, w szczególności: zasady i sposób realizacji zajęć ze studentami, informacje o kadrze prowadzącej zajęcia, zasady udziału podmiotu, o którym mowa w ust. 1, w opracowaniu programu studiów na danym kierunku studiów, zasady finansowania studiów oraz sposób i zasady realizacji praktyk i staży.
- Projekt umowy, o której mowa w ust. 2 wymaga zatwierdzenia przez Prorektora ds. studenckich i kształcenia.
- Do utworzenia studiów we współpracy stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
- § 6
- ASP może prowadzić studia dualne, które są studiami o profilu praktycznym prowadzonymi z udziałem pracodawcy.
- Organizację studiów dualnych określa umowa zawarta w formie pisemnej.
- Umowa, o której mowa w ust. 2 powinna określać sposób prowadzenia i organizacji danego kierunku studiów, w szczególności: zasady i sposób powadzenia zajęć praktycznych ze studentami, w szczególności praktycznych, informacje o kadrze prowadzącej zajęcia, zasady udziału pracodawcy w tworzeniu programu studiów na danym kierunku studiów, zasady dofinansowania studiów przez pracodawcę oraz sposób i zasady realizacji praktyk i staży.
- Projekt umowy, o której mowa w ust. 2 wymaga zatwierdzenia przez Prorektora ds. studenckich i kształcenia.
- Do utworzenia studiów dualnych stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
- § 7
- Decyzję w sprawie utworzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu i powierzenia ich prowadzenia wydziałowi, podejmuje Rektor w drodze zarządzenia, na wniosek dziekana wydziału, po uzyskaniu opinii rady wydziału.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien zostać przygotowany i złożony zgodnie z harmonogramem, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
- Rektor kieruje wniosek do właściwych komisji senackich celem ich zaopiniowania.
- Po uzyskaniu opinii komisji senackich Rektor kieruje program studiów wraz z niezbędną dokumentacją na posiedzenie Senatu ASP w celu ustalenia programu studiów.
- Po ustaleniu przez Senat ASP programu studiów Rektor wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1.
- W przypadku ubiegania się o utworzenie kierunku przypisanego do dyscypliny (lub dyscypliny wiodącej), w której ASP nie posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, Rektor kieruje do ministra wniosek o wydanie pozwolenia na utworzenie studiów na kierunku, poziomie i profilu, nie później niż 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem prowadzenia studiów.
- Minister wydaje pozwolenie po zasięgnięciu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu oraz związku studiów ze strategią ASP.
- § 8
- Niezbędne elementy wniosku o utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu wraz z wykazem dokumentów określa załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
- Informacje o kadrze, w tym wykaz osób proponowanych do prowadzenia zajęć w ramach wnioskowanego kierunku studiów, określa załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
- W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia ministra na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu decyzja Rektora wraz kompletną dokumentacją, przekazywane są do ministra w celu uzyskania pozwolenia.
- § 9
- Rektor podejmuje decyzję w sprawie likwidacji studiów na określonym kierunku studiów, poziomie i profilu w drodze zarządzenia.
- Wniosek w sprawie likwidacji studiów wraz z uzasadnieniem, planowaną datą likwidacji studiów wyższych (rok akademicki), wskazujący również zasady postępowania w stosunku do studentów odbywających zajęcia w ramach likwidowanych studiów, dziekan wydziału kieruje do Rektora, po uzyskaniu opinii rady wydziału.
- Likwidacja studiów na określonym kierunku studiów, poziomie i profilu wymaga opinii senackiej komisji ds. struktury i programów studiów.
- Dziekan wydziału ma obowiązek zawiadomić Rektora o zaprzestaniu spełniania warunków do prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu niezwłocznie po zaistnieniu tych okoliczności.
- § 10
- Rektor zawiadamia ministra i ministra nadzorującego uczelnię oraz Polską Komisję Akredytacyjną o:
- utworzeniu studiów na podstawie art. 53 ust. 7–9 ustawy
- rozpoczęciu i zaprzestaniu prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu
- zaprzestaniu spełniania warunków do prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu
– w terminie miesiąca od dnia zaistnienia tych okoliczności.
- § 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.