Na podstawie art. 72 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85), w związku z uchwałą nr 29/2020 Senatu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (zwanej dalej ASP) z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie warunków i trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na i rok jednolitych studiów magisterskich oraz studiów pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2021/2022 (ze zm., zwanej dalej uchwałą) oraz uchwałą nr 7/2021 Senatu ASP z dnia 17 lutego 2021 r. w sprawie planowanych limitów przyjęć na pierwszy rok jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego i drugiego stopnia na rok akademicki 2021/2022, zarządzam co następuje:
- § 1
- Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia w ASP prowadzi Komisja Rekrutacyjna (zwana dalej KR) powołana przez Rektora ASP.
- W ramach KR tworzy się zespoły rekrutacyjne, które przeprowadzają postępowania w sprawie przyjęcia na poszczególne kierunki, poziomy i formy studiów. Zespół rekrutacyjny liczy nie mniej niż 5 osób.
- W skład KR wchodzą:
- przewodniczący – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia
- członkowie – nauczyciele akademiccy:
- co najmniej ze stopniem doktora – w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych
- co najmniej z tytułem zawodowym magistra – w grupie pracowników dydaktycznych (w zakresie części teoretycznej egzaminu).
- W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość powołania do składu KR specjalisty niespełniającego wymogów wskazanych w ust. 3 pkt 2. do takiego powołania każdorazowo wymagana jest zgoda Rektora ASP.
- Dziekani Wydziałów przedstawiają kandydatów na członków zespołów rekrutacyjnych dla każdego kierunku, poziomu i formy studiów, jednocześnie wskazując spośród nich przewodniczącego i sekretarza zespołu.
- Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia na określonym kierunku może przeprowadzać jeden zespół rekrutacyjny.
- Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia na określonym kierunku może przeprowadzać jeden zespół rekrutacyjny.
- W przypadku gdy dany kierunek studiów prowadzony jest w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, dla obu zespołów rekrutacyjnych wskazuje się jednego przewodniczącego.
- Do obowiązków przewodniczącego KR należą:
- koordynacja działań zespołów rekrutacyjnych
- przyjmowanie protokołów postępowania w sprawie przyjęcia na studia od przewodniczących zespołów rekrutacyjnych
- podpisywanie decyzji o odmowie przyjęcia na studia
- podejmowanie decyzji, na pisemny wniosek przewodniczącego zespołu rekrutacyjnego, o ogłoszeniu dodatkowego terminu egzaminów wstępnych oraz innych, nie zastrzeżonych dla Rektora ASP, związanych z przebiegiem postępowania w sprawie przyjęcia na studia.
- Szczegółowy zakres obowiązków zespołów rekrutacyjnych:
- organizacja oraz przeprowadzenie egzaminu wstępnego na dany kierunek studiów
- przygotowanie tematów zadań praktycznych oraz zestawów pytań egzaminu teoretycznego
- sporządzenie dokumentacji prac zrealizowanych przez kandydatów w czasie egzaminu (fotografie/zapis cyfrowy) i archiwizacja z innymi dokumentami rekrutacji
- sporządzenie i publikacja listy przyjętych na studia
- sporządzanie sprawozdawczości z przebiegu i wyników postępowania w sprawie przyjęcia na studia
- przedstawienie przebiegu i wyników postępowania w sprawie przyjęcia na studia przewodniczącemu KR.
- Do zadań przewodniczącego zespołu rekrutacyjnego należy w szczególności:
- podpisywanie imiennych list dopuszczonych do dalszego postępowania oraz listy przyjętych na studia
- składanie pisemnych wniosków:
- do Rektora ASP:
- zawieszenie rekrutacji, gdy liczba kandydatów po zakończeniu rejestracji w systemie rekrutacji online jest mniejsza niż określony dla kierunku, poziomu i formy studiów limit przyjęć
- o zwiększenie limitu przyjęć określonego dla kierunku, poziomu i formy studiów, w przypadku gdy liczba kandydatów, którzy zdali egzamin wstępny jest większa niż ustalony limit przyjęć
- do przewodniczącego KR: o ogłoszenie dodatkowego terminu egzaminu wstępnego na dany kierunek, poziom i formę studiów, w sytuacji gdy liczba przyjętych na studia jest mniejsza niż określony limit przyjęć
- opiniowanie odwołań kandydatów nieprzyjętych na studia.
- Do zadań sekretarza zespołu rekrutacyjnego należy w szczególności:
- obsługa organizacyjno-administracyjna postępowania w sprawie przyjęcia na studia w systemie rekrutacji online, przyjmowanie dokumentów od kandydatów na studia oraz kontrola ich kompletności
- informowanie o terminie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin wstępny
- sporządzanie zawiadomień o przyjęciu oraz decyzji o nieprzyjęciu kandydatów na studia
- współpraca z Dziekanatami Wydziałów, Działem Nauczania oraz Działem Informatycznym ASP w zakresie organizacyjno-administracyjnym
- weryfikacja i uzupełnianie danych w systemie rekrutacji online w zakresie dotyczącym organizacji egzaminów wstępnych; wprowadzanie do systemu danych dotyczących przebiegu egzaminu, w tym: nadawanie statusów, wprowadzanie punktacji i informowanie kandydatów o przebiegu egzaminu, a także generowanie dokumentacji przebiegu procesu rekrutacji.
- Komisja Rekrutacyjna rozpoczyna pracę z dniem powołania, nie później niż 15 kwietnia 2021 roku, a kończy 30 października 2021 roku. Kandydatów, o których mowa w ust. 5 Dziekani Wydziałów wskazują do dnia 9 kwietnia 2021 r.
- § 2
- Zespoły rekrutacyjne sporządzają protokoły po każdym etapie egzaminu oraz zbiorcze zestawienie na zakończenie egzaminu, a także imienne listy kandydatów dopuszczonych do dalszego postępowania oraz listy przyjętych na studia.
- Protokołami są listy zawierające uzyskane przez kandydatów wyniki punktowe. Protokoły podpisują wszyscy członkowie właściwego zespołu rekrutacyjnego obecni na egzaminie.
- Członek zespołu rekrutacyjnego przeprowadzający egzamin teoretyczny podpisuje wyłącznie protokół odpowiedni dla tej części egzaminu.
- Zbiorcze zestawienie stanowi lista rankingowa kandydatów na studia wraz z przypisanymi kolejnymi lokatami oraz uzyskanymi punktami. Zbiorcze zestawienia podpisują wszyscy członkowie właściwego zespołu rekrutacyjnego.
- Dokumentację, o której mowa w ust. 1, sekretarze zespołów rekrutacyjnych przekazują niezwłocznie do Działu Nauczania.
- § 3
- Członkowie zespołów rekrutacyjnych mają dostęp do danych kandydatów na studia oraz dokumentacji postępowania w sprawie przyjęcia na studia w zakresie kierunku, poziomu i formy studiów dla których przeprowadzają postępowanie.
- Przewodniczący KR oraz Dział Nauczania mają dostęp do danych wszystkich kandydatów oraz do pełnej dokumentacji postępowania w sprawie przyjęcia na studia na wszystkie prowadzone w ASP kierunki, poziomy i formy studiów.
- Dział Informatyczny ma dostęp do danych wszystkich kandydatów oraz do danych związanych z przebiegiem postępowania w sprawie przyjęcia na studia zamieszczanych w systemie rekrutacji online.
- § 4
Tematy kompozycji i specjalistycznych zadań kierunkowych obowiązujących kandydatów w toku egzaminu praktycznego lub egzaminu wielozadaniowego, a także pytania egzaminu teoretycznego nie są podawane do wiadomości kandydatów na studia.
- § 5
- Kandydaci, którzy przystąpili do egzaminu wstępnego otrzymują zawiadomienie o przyjęciu na studia lub administracyjne decyzje KR o nieprzyjęciu na studia. Decyzja musi zawierać uzasadnienie. Decyzje podpisuje przewodniczący KR.
- Od decyzji KR służy odwołanie do Rektora ASP w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji. Odwołania są rozpatrywane w drodze decyzji administracyjnej.
- § 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.